0 رای   - 

سیری در نهج البلاغه

مطالب کتاب سیری در نهج البلاغه ، به تصریح استاد در مقدمه اثر، مجموع مقالات متسلسلی است که در سال های 51-52 در مجله  « مکتب اسلام » ، منتشر شده است ، به اضافه متن پنج جلسه سخنرانی استاد مطهری با همین عنوان در حسینیه ارشاد . تاریخ نگارش مقدمه کتاب به قلم استاد مطهری 25 دی ماه 1353 مطابق با 3 محرم الحرام 1395 قمری است .
موجود
260,000 ریال

ارسال رایگان
ارسال رایگان
سفارشات بیش از 150 هزار تومان
ضمانت اصل بودن
ضمانت اصل بودن
ضمانت اصل بودن تمامی محصولات
7 روز زمانت تعویض
7 روز زمانت تعویض
ضمانت تعویض در صورت معیوب بودن
مطالب کتاب سیری در نهج البلاغه ، به تصریح استاد در مقدمه اثر، مجموع مقالات متسلسلی است که در سال های 51-52 در مجله  « مکتب اسلام » ، منتشر شده است ، به اضافه متن پنج جلسه سخنرانی استاد مطهری با همین عنوان در حسینیه ارشاد . تاریخ نگارش مقدمه کتاب به قلم استاد مطهری 25 دی ماه 1353 مطابق با 3 محرم الحرام 1395 قمری است .
استاد با توجه به گستردگی مضامین موجود در نهج البلاغه ، آگاهانه تعبیر  « سیری در نهج البلاغه » را برگزیده است ؛ چرا که کار خود را در حد یک  « سیر » و  « گردش »  در نهج البلاغه می دانسته است . استاد برنامه ای برای جستجو و سیر در نهج البلاغه تنظیم نموده بود که البته فرصت تحقق آن را نیافت . او در پایان بخش اول کتاب با عنوان  « نگاهی کلی به مباحث و مسائل نهج البلاغه » مهم ترین موضوعات شایسته بررسی در نهج البلاغه را به ترتیب زیر بیان نمود :
 
الهیات و ماوراءالطبیعه ، سلوک و عبادت ، حکومت و عدالت ، اهل البیت و خلافت ، موعظه و حکمت ، دنیا و دنیاپرستی ، حماسه و شجاعت ، ملاحم و مغیبات ، دعا و مناجات ، شکایت و انتقاد از مردم زمان ، اصول اجتماعی ، اسلام و قرآن ، اخلاق و تهذیب نفس ، شخصیت ها .
 
کتاب ، علاوه بر مقدمه ، دارای هفت بخش است . استاد در مقدمه ، نحوه آشنایی خود با نهج البلاغه را روایت می کند . او از بیگانگی خود و دیگر طلاب با دنیای نهج البلاغه سخن می گوید . او از این غفلت به عنوان یک آسیب یاد می کند : 
 
 « نهج البلاغه در دیار خودش ، در میان شیعیان على ، در حوزه‏هاى علمیه شیعه  « غریب » و  « تنها » است همچنانکه خود على غریب و تنهاست . بدیهى است که اگر محتویات کتابى و یا اندیشه‏ها و احساسات و عواطف شخصى با دنیاى روحى مردمى سازگار نباشد ، این کتاب و یا آن شخص عملاً تنها و بیگانه مى‏ ماند هرچند نامشان با هزاران تجلیل و تعظیم برده شود .
 
ما طلاب باید اعتراف کنیم که با نهج البلاغه بیگانه ‏ایم؛ دنیاى روحى‏اى که براى خود ساخته ‏ایم دنیاى دیگرى است غیر از دنیاى نهج البلاغه . » 
 
او در مقدمه از شخصیتی یاد می کند که نخستین بار اسباب آشنایی او با نهج البلاغه را فراهم نموده است:  «ادیب محقق، حکیم متألّه، فقیه بزرگوار، طبیب عالیقدر، عالم ربانى ، مرحوم آقاى حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى ( قدّس اللَّه سرّه ) »
 
توصیف استاد مطهری از میرزا علی آقا شیرازی ، از ارادت عمیق استاد به این شخصیت معنوی حکایت دارد که به تعبیر استاد : 
 
 « او با نهج البلاغه مى‏ زیست ، با نهج البلاغه تنفس مى ‏کرد . روحش با این کتاب همدم بود ، نبضش با این کتاب مى ‏زد و قلبش با این کتاب مى ‏تپید . جمله‏ هاى این کتاب ورد زبانش بود و به آنها استشهاد مى‏ نمود . غالباً جریان کلمات نهج البلاغه بر زبانش با جریان سرشک از چشمانش بر محاسن سپیدش همراه بود . » 
 
با این حال تصور استاد مطهری از نهج البلاغه ، محدود به تصویر میرزا علی آقا شیرازی از نهج البلاغه و نوع ارتباط او با نهج البلاغه نیست. استاد در مقدمه می نویسد:
 
 «با همه اینها من ادعا نمى ‏کنم که او در همه دنیاهاى نهج البلاغه وارد بود و همه سرزمین هاى نهج البلاغه را فتح کرده بود. او متخصص برخى از دنیاهاى نهج البلاغه بود و در آنچه متخصص بود خود بدان  «متحقّق » بود، یعنى آن قسمت از نهج البلاغه در او عینیت خارجى یافته بود. نهج البلاغه چندین دنیا دارد: دنیاى زهد و تقوا، دنیاى عبادت و عرفان، دنیاى حکمت و فلسفه، دنیاى پند و موعظه، دنیاى ملاحم و مغیبات، دنیاى سیاست و مسؤولیت هاى اجتماعى، دنیاى‏ حماسه و شجاعت... این همه از یک فرد دور از انتظار است. او توانسته بود بخشى از این اقیانوس عظیم را بپیماید و بر قسمت هایى از آن احاطه یابد. » 
 

سایر مشخصات محصول

وزن : 370
شابک : 9789645600202
مولف : شهید مرتضی مطهری
انتشارات : صدرا
تعداد صفحات : 318
موضوع : تفسیر نهج البلاغه
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : 7811655
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها