0 رای   - 

انسان شناسی قرآن

کتاب انسان شناسی قرآن مشتمل بر دوازده جلسه سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری درباره خداشناسی ، جهان شناسی و انسان شناسی قرآن در یک مجمع علاقمند به معارف اسلامی در زمستان 1350 و بهار 1351 است که چون بخش اعظم آن درباره انسان شناسی است انسان شناسی قرآن نام گرفت .
موجود
300,000 ریال

کتاب انسان شناسی قرآن استاد مطهری است که همانطور در توضیحات کوتا به ان اشاره شده است حاصل مجموعه سخنرانی استاد در مجمعی در سال 50 -51 شمسی است و استاد شهید در این سخنرانی ها بیشتر به خداشناسی ، جهان شناسی و انسان شناسی قرآن پرداخته است . کتاب حاضر در یازده عنوان به قرار زیر جمع آوری و به نگارش در آمده است :

جهان شناسی قرآن

انسان شناسی قرآن

زیبایی های انسان در قرآن

نظر قرآن درباره محرکات غریزی انسان

محرکهای معنوی انسان در قرآن

خود حقیقی در قرآن

خودیابی با ذکر خدا

نقد مکتب هندی

ریاضت در یوگا و اسلام

فلسفه زهد

زهد و عبادت ، موجب تکمیل روح

که در هر بخش به تفصیل در مورد بحث های موبوطه پرداخته شده است . در ادامه متنی از کتاب را بخوانید .

*****

اصلا فلسفه زهد در اسلام چیست ؟ چرا امیرالمومنین علیه السلام زاهد بود یعنی آن طور به خودش سختی می داد که نان جو بخورد ، لباس خشن بپوشد ، خورشش نمک باشد ، کم بخورد ؟ حتی در مورد ائمه دیگر که به حسب ظاهر روششان متفاوت بوده باز می بینیم که همانها هم در عمل راه امیرالمومنین علیها لسلام را طی می کردند .

حدیثی هست که کسی از متصوفه زمان خدمت حضرت صادق علیه السلام آمد و عرض کرد : یابن رسول الله ! شما پسر پیغمبر و چنین و چنان هستی ؛ آیا باید چنین لباسی بپوشی ؟ این حرفها را در حالی می گفت که خودش لباسهای خشن پوشیده بود . حضرت فرمود بیا جلو . وقتی جلو آمد حضرت لباس زیرینشان را که لباس خشن و درشتی بود به او نشان دادند . فرمود : این را که من پوشیدم برای مردم پوشیدم و آن را که پوشیدم برای خدا پوشیدم .

این  " برای خدا پوشیدم " چه معنایی می دهد ؟ مگر لازم است انسان برای خدا به بدن خودش زجر بدهد ؟ آیا انسان نباید لباس نرم و لطیف بپوشد و حتما باید لباس خشن بپوشد ؟ بعد به او گفتند : تو برعکس لباس خشنت را رو پوشیدی و لباس نرمت را زیر پوشیدی .

سایر مشخصات محصول

وزن : 335 گرم
شابک : 9789647299909
مولف : استاد مطهری
انتشارات : صدرا
تعداد صفحات : 293
موضوع : جنبه های قرآنی انسان شناسی
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : 31355796
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها