برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

بردگی در اسلام

کتاب بردگی دراسلام عنوان پنج جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری در جلسات بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان در بهار و تابستان 1346 هجری شمسی بوده است . در این کتاب مانند سایر آثار آن متفکر شهید مباحث زنده و مطرحی مورد بحث و انتقاد قرار گرفته و گویی برای امروز بیان شده است و به تعبیر امام خمینی (ره) برای عارف و عامی سودمند است .

ادامه مطلب
8,500 تومان
آخرین موجودی
دوست داشتن0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
محصولات مرتبط
توضیحات

جالب است که در این یاداشت ها استاد مطهری ترتیب و عناوین ابواب کتابی را که خود می خواستند به نام "بردگی در اسلام " منتشر کنند به شرح زیر آورده اند :

مسائل کتاب بردگی در اسلام

  • مقدمه
  • بخش اول : تاریخچه ی بردگی در میان ملل گوناگون جهان
  • بخش دوم : علل و موجبات بردگی
  • بخش سوم :اوضاع بردگان در جهان قدیم
  • بخش چهارم : چرا بردگی محکوم است فلسفه آزادی و غیر انسانی بودن و ضد عقل بودن بردگی ، بحثی در اعلامیه های حقوق بشر و فلسفه آزادی و تاریخچه ی الغاء بردگی در عصر حاضر
  • بخش پنجم : بردگی در اسلام
  • بخش ششم : بردگی بعد از الغای بردگی ، مشتمل بر بحث از ماهیت نفاق و دورویی و این که بردگی عصر حاضر به چه شکل و زیر چه نامی است ، مخصوصا وضع سیاهان آمریکا و وضع مستعمرات و این که سازمان ملل برای تحکیم بردگی ملل عقب نگه داشته شده است یا برای آزادی آنها .

نکته ای که باید بیاموزیم روش استاد مطهری در این گونه مباحث است که چگونه از سوالات و انتقادات _ گاهی تند _ استقبال می کند و حتی مستمع را به سوال و انتقاد ترغیب می کند به طوری که هر ناظری به خوبی احساس می کند که ایشان دنبال کشف حقیقت است و _ به تعبیر خود آن شهید _ روح علمی و انصاف در قضاوت دارد .

بخش دوم  و آخر کتاب را یاداشت های آن استاد شهید درباره بردگی تشکیل می دهد که علاوه بر این که می تواند به درک بهتر مباحث بخش اول کمک می کند ، به کار اهل تحقیق نیز می آید .

متاسفانه نوار جلسه دوم این جلسات در دست نیست و از جلسه اول نیز فقط متنی که یکی از حضار در همان زمان در اختیار شهید قرار داده موجود بود که طبعا امکان مطابقت با نوار سخنرانی وجود نداشت و صرفا آن متن تنظیم گردید .

ادامه مطلب
جزئیات محصول

مشخصات

موضوع
اسلام و بردگی و برده داریاسلام و جنبه های مذهبی تبعیض نژادی
مولف
مرتضی مطهری
انتشارات
صدرا
تعداد صفحات
140
شابک
9786007747001
وزن
168 گرم
جلد
شومیز
شماره کتاب شناسی ملی
3702974
قطع
رقعی
نظرات
بدون نظر

تنظیمات

اشتراک گذاری

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم