0 رای   - 

بردگی در اسلام

کتاب بردگی دراسلام عنوان پنج جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری در جلسات بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان در بهار و تابستان 1346 هجری شمسی بوده است . در این کتاب مانند سایر آثار آن متفکر شهید مباحث زنده و مطرحی مورد بحث و انتقاد قرار گرفته و گویی برای امروز بیان شده است و به تعبیر امام خمینی (ره) برای عارف و عامی سودمند است .
موجود
85,000 ریال

جالب است که در این یاداشت ها استاد مطهری ترتیب و عناوین ابواب کتابی را که خود می خواستند به نام "بردگی در اسلام " منتشر کنند به شرح زیر آورده اند :

مسائل کتاب بردگی در اسلام

  • مقدمه
  • بخش اول : تاریخچه ی بردگی در میان ملل گوناگون جهان
  • بخش دوم : علل و موجبات بردگی
  • بخش سوم :اوضاع بردگان در جهان قدیم
  • بخش چهارم : چرا بردگی محکوم است فلسفه آزادی و غیر انسانی بودن و ضد عقل بودن بردگی ، بحثی در اعلامیه های حقوق بشر و فلسفه آزادی و تاریخچه ی الغاء بردگی در عصر حاضر
  • بخش پنجم : بردگی در اسلام
  • بخش ششم : بردگی بعد از الغای بردگی ، مشتمل بر بحث از ماهیت نفاق و دورویی و این که بردگی عصر حاضر به چه شکل و زیر چه نامی است ، مخصوصا وضع سیاهان آمریکا و وضع مستعمرات و این که سازمان ملل برای تحکیم بردگی ملل عقب نگه داشته شده است یا برای آزادی آنها .

نکته ای که باید بیاموزیم روش استاد مطهری در این گونه مباحث است که چگونه از سوالات و انتقادات _ گاهی تند _ استقبال می کند و حتی مستمع را به سوال و انتقاد ترغیب می کند به طوری که هر ناظری به خوبی احساس می کند که ایشان دنبال کشف حقیقت است و _ به تعبیر خود آن شهید _ روح علمی و انصاف در قضاوت دارد .

بخش دوم  و آخر کتاب را یاداشت های آن استاد شهید درباره بردگی تشکیل می دهد که علاوه بر این که می تواند به درک بهتر مباحث بخش اول کمک می کند ، به کار اهل تحقیق نیز می آید .

متاسفانه نوار جلسه دوم این جلسات در دست نیست و از جلسه اول نیز فقط متنی که یکی از حضار در همان زمان در اختیار شهید قرار داده موجود بود که طبعا امکان مطابقت با نوار سخنرانی وجود نداشت و صرفا آن متن تنظیم گردید .

سایر مشخصات محصول

وزن : 168 گرم
شابک : 9786007747001
مولف : مرتضی مطهری
انتشارات : صدرا
تعداد صفحات : 140
موضوع : اسلام و بردگی و برده داری اسلام و جنبه های مذهبی تبعیض نژادی
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : 3702974
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها