برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

تعلق محور تحول در انسان

کتاب تعلق محور تحول در انسان نوشته آیت الله حائری شیرازی و با موضوع اخلاق در اسلام و نقش تعلقات در تحول و سیر حرکت در زندگی است . این کتاب شامل ده بخش جایگاه اخلاق در اسلام ، محور تحول در انسان ، حب الدنیا راس کل خطیئه ، موضع انسان در برابر دنیا و حقیقت خویش ، نفسانیت ، آرزو ، ذکر ، انسان بین دو کوشش و پرسش و پاسخ است .

ادامه مطلب
20,000 تومان
آخرین موجودی
دوست داشتن0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
محصولات مرتبط
توضیحات

موضوع کتاب تعلق محور تحول انسان تعلق و نقش آن در سیر و تحول انسان و نوشته آیت الله حائری شیرازی است . این اراده انسان است که وضع او را مشخص می کند .

حرکت انسان ، تابع تعلقات و دلبستگی های اوست ؛ یعنی انسان در جهت آنها حرکت می کند و مسیر را می جوید . تعلق به خاک انسان را موجود خاکی و تعلق به مافوق خاک ، انسان را مافوق خاکی می کند .

نویسنده در این کتاب ابتدا به تعریف اخلاق و رابطه آگاهی و تعلق در انسان می پردازد . تبیین من حقیقی و رابطه تعلق حقیقی و حرکت  مطلب مهمی ست که نویسنده به عنوان پایه مطلب به آن می پردازد . سپس رابطه حب دنیا و تعلق و تاثیر حب دنیا در انتخاب راه را بیان می کند .

معنای نفس و دنیا ، نفسانیت ، آرزو ، ذکر ، درگیری نفس و عقل بیان سیر و تیه و نقش آن در حرکت از موضوعات مهم دیگری است که نویسنده به آن می پردازد .

این کتاب جلد سوم مجموعه حکمت ناب است

« هرکس برای اینکه بفهمد جاهل است یا عالم ، ببیند آرزویی که انتخاب کرده جاهلانه بوده است یا عالمانه . علی ( ع ) در یکی از خطبه های نماز جمعه اش فرمود : دنیا را ترک کنید و تنافس در عزش نداشته باشید . او ترکمی کند شما را ، هرچند شما نخواهید او را ترک کنید .

این مطلب علی ( ع ) است ؛ هرچند شما طالب ماندن او باشید ، او ماندنی نیست . چون ماندنی نیست تو زودتر از او دست بکش . پس وقتی انسان آرزوی متعالی متناسب با کل حیاتش داشت ، دقیقا این ضربان آرزو او را نگه می دارد و وقتی او زنده بود رشد می کند و ترقی می کند . به تعبیر دیگر ،تقرب پیدا می کند ؛ اما اگر این آرزو متناسب نبود ، تا موقعی که در این آمد است رشدش می دهد . از این آمد که گذشت ، این آرزو به جای اینکه او را رشد بدهد ، او را متوقف می کند ، حبس می کند ، خفه اش می کند . »

بخشی از کتاب تعلق محور تحول انسان صفحه 77

ادامه مطلب
جزئیات محصول

مشخصات

موضوع
انسان و اسلامپرسش ها و پاسخ
مولف
آیت الله حائری شیرازی
انتشارات
معارف
تعداد صفحات
132
شابک
9786004411592
وزن
156
جلد
شومیز
شماره کتاب شناسی ملی
4931103
قطع
رقعی
نظرات
بدون نظر

تنظیمات

اشتراک گذاری

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم