0 رای   - 

تعلق محور تحول در انسان

کتاب تعلق محور تحول در انسان نوشته آیت الله حائری شیرازی و با موضوع اخلاق در اسلام و نقش تعلقات در تحول و سیر حرکت در زندگی است . این کتاب شامل ده بخش جایگاه اخلاق در اسلام ، محور تحول در انسان ، حب الدنیا راس کل خطیئه ، موضع انسان در برابر دنیا و حقیقت خویش ، نفسانیت ، آرزو ، ذکر ، انسان بین دو کوشش و پرسش و پاسخ است .
موجود
200,000 ریال

موضوع کتاب تعلق محور تحول انسان تعلق و نقش آن در سیر و تحول انسان و نوشته آیت الله حائری شیرازی است . این اراده انسان است که وضع او را مشخص می کند .

حرکت انسان ، تابع تعلقات و دلبستگی های اوست ؛ یعنی انسان در جهت آنها حرکت می کند و مسیر را می جوید . تعلق به خاک انسان را موجود خاکی و تعلق به مافوق خاک ، انسان را مافوق خاکی می کند .

نویسنده در این کتاب ابتدا به تعریف اخلاق و رابطه آگاهی و تعلق در انسان می پردازد . تبیین من حقیقی و رابطه تعلق حقیقی و حرکت  مطلب مهمی ست که نویسنده به عنوان پایه مطلب به آن می پردازد . سپس رابطه حب دنیا و تعلق و تاثیر حب دنیا در انتخاب راه را بیان می کند .

معنای نفس و دنیا ، نفسانیت ، آرزو ، ذکر ، درگیری نفس و عقل بیان سیر و تیه و نقش آن در حرکت از موضوعات مهم دیگری است که نویسنده به آن می پردازد .

این کتاب جلد سوم مجموعه حکمت ناب است

« هرکس برای اینکه بفهمد جاهل است یا عالم ، ببیند آرزویی که انتخاب کرده جاهلانه بوده است یا عالمانه . علی ( ع ) در یکی از خطبه های نماز جمعه اش فرمود : دنیا را ترک کنید و تنافس در عزش نداشته باشید . او ترکمی کند شما را ، هرچند شما نخواهید او را ترک کنید .

این مطلب علی ( ع ) است ؛ هرچند شما طالب ماندن او باشید ، او ماندنی نیست . چون ماندنی نیست تو زودتر از او دست بکش . پس وقتی انسان آرزوی متعالی متناسب با کل حیاتش داشت ، دقیقا این ضربان آرزو او را نگه می دارد و وقتی او زنده بود رشد می کند و ترقی می کند . به تعبیر دیگر ،تقرب پیدا می کند ؛ اما اگر این آرزو متناسب نبود ، تا موقعی که در این آمد است رشدش می دهد . از این آمد که گذشت ، این آرزو به جای اینکه او را رشد بدهد ، او را متوقف می کند ، حبس می کند ، خفه اش می کند . »

بخشی از کتاب تعلق محور تحول انسان صفحه 77

سایر مشخصات محصول

وزن : 156
شابک : 9786004411592
مولف : آیت الله حائری شیرازی
انتشارات : معارف
تعداد صفحات : 132
موضوع : انسان و اسلام پرسش ها و پاسخ
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : 4931103
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها