خاطرات مستر همفر

خاطرات مستر همفر

هر وقت موجود شد پیامک کن
14,000 تومان

کتاب خاطرات مستر همفر ترجمه خاطرات همفر ؛ جاسوس انگلیس در کشورهای اسلامی همچون مصر ، حجاز ، ایران و... است . او در این خاطرات به صراحت از انتقال اطلاعات و تلاش برای تفرقه و تشکیل فرقه ضاله وهابیت را بیان می کند . اصل این مطلب به زبان انگلیسی ست . در انتهای کتاب فهرست نام اصطلاحات و اماکن بیان شده است .

تعداد:

ناموجود

موضوع کتاب خاطرات مستر همفر ترجمه خاطرات یکی از جاسوسان عالی رتبه دولت انگلیس در ممالک اسلامی در قرن 18 است .

خاطرات وی در اصل به زبان انگلیسی منتشر شده و تا کنون انتشارات بسیاری آن را ترجمه نموده اند .

این خاطرات پر از اسرار به عینه نقش انگلیس در تشکیل فرقه ضاله وهابیت را آشکار می کند .

همفر در این سال ها تحت عناوین تجاری به عراق و حجاز سفر کرد و ماموریت یافت تا اطلاعات مردم و اختلافات گروه های مختلف مسلمان را گزارش کند . او در عراق با محمد بن عبدالوهاب آشنا شد .

همفر در این کتاب از انتقال اطلاعات و آشنایی اش با عبدالوهاب و شخصیت او با صراحت سخن گفته است .

غرب از این کتاب به عنوان یک نسخه " انگلوفوبیک " " پروتکل بزرگان صهیون " یاد نموده است و از ترس رسوایی آن را کتابی تخیلی معرفی نموده است . در صورتی که علمای شیعه و اهل سنت آن را پذیرفته اند و امروزه نیز نمونه های آن را می بینیم .

« به هنگام ترک بصره و سفر به کربلا و نجف ، از سرنوشت شیخ محمد عبدالوهاب بسیار نگران بودم . می ترسیدم راهی را که برایش مشخص کردم ، رها کند . زیرا او فردی دم دمی مزاج و تندخو بود و من می ترسیدم کاخ آرزوهایم را ویران کند . هنگام ترک او ، وی در اندیشه سفر به استانبول بود تا با اوضاع آنجا آشنا شود . اما من به سختی با این کار مخالفت کردم و گفتم : " می ترسم در آن جا چیری بگویی که تو را فردی کافر بشمارند و به قتل برسانند . " اگر در آنجا برخی از عالمان آگاه را می دید ، ممکن بود کژی های او را راست کنند و او را به را اهل سنت بازگردانند و امید های من نقش بر آب شود .

شیخ محمد نمی خواست در بصره بماند . بنابرین ، به او پیشنهاد دادم به اصفهان یا شیراز برود . مردم این دو شهر زیبا شیعه بودند و شیعیان نمی توانستند محمد را تحت تاثیر رفتارشان قرار دهند و بدین صورت ، آرامش یافتم که او به راه دیگری جز آنچه من می خواهم گرایش نخواهد یافت . »

بخشی از متن کتاب مستر همفر صفحه 59

جدول اطلاعات مقادیر
موضوع خاطرات همفر جاسوس انگلیس نفوذانگلستان روابط خارجی
مولف صادق طالبی مازندرانی
انتشارات سعید نوین
تعداد صفحات 96
شابک 9789649933986
وزن 120
جلد شومیز
شماره کتاب شناسی ملی 4930002
قطع رقعی
chat نظرات (0)
امتیاز
(0 امتیاز)
فعلا نظری از طرف مشتریان وجود ندارد.