0 رای   - 

خاطرات همفر

کتاب خاطرات همفر به کوشش و ترجمه محسن مویدی ؛ ترجمه خاطرات همفر جاسوس دولت انگلیس در ممالک اسلامی در قرن هجدهم میلادی ست . همفر در این کتاب به تشریح نقش خود و سفارت انگلیس در تشکیل دیدگاه وهابیت می پردازد . او در این کتاب از ماموریتش در مصر ، عراق ، حجاز ، ایران و استانبول خاطراتی را بیان می کند . البته برخی مستدات تاریخی مورد تایید قرار نگرفته است . 
موجود
130,000 ریال

این کتاب به ترجمه و کوشش محسن مویدی در 104 تهیه شده و توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است .

مستر همفر بنابر ماموریت خود برای جمع آوری اطلاعات از فرقه های مختلف مسلمانان به ایران ، عراق ، حجاز ، استانبول و مصر سفر می کند .

او هدفش را از جمع آوری اطلاعات راه های اختلاف اندازی و درهم شکستن مسلمانان بیان می کند .

همفر در این مجموعه تشکیل وهابیت و داستان موسس وهابیت و نقش دولت انگلیس را بیان می کند گرچه وهابیون در مقابله این خاطرات را خیالی معرفی می کنند .

«در ایامی که در نجاری کار می کردم ، با جوانی آشنا شدم که به آنجا رفت و آمد داشت و به سه زبان ترکی ، فارسی و عربی آشنا بود . او در لباس طلاب علوم دینی و نامش محمد بن عبدالوهاب بود . جوانی جاه طلب ، بلند پرداز و بی نهایت عصبی مزاج . او از حکومت عثمانی بی اندازه متنفر بود و بدگویی می کرد . اما با حکومت ایران کاری نداشت . سبب دوستی اش با استاد نجار آن بود که هر دو خلیفه عثمانی را دشمن شماره یک خود می دانستند . من نفهمیدم که این جوان با وجودی که سنی مذهب بود چگونه با عبدالرضای شیعه رفیق شده و زبان فارسی را در کجا آموخته است ؟ هرچند در بصره این اتفاقات بسیار می افتاد . که شهروندان آن را گروه های سنی و شیعه تشکیل می دادند و همگی با هم رفاقت داشتند و بسیاری از مردم بصره فارسی و عربی را با هم می دانستند و تعداد قابل توجهی ترکی هم بلد بودند . »

بخشی از متن کتاب خاطرات همفر صفحه 36

 

سایر مشخصات محصول

وزن : 122
شابک : 9789640004999
مولف : محسن مویدی
انتشارات : امیرکبیر
تعداد صفحات : 104
موضوع : خاطرات جاسوس انگلیس
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : م63130078
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها