برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

سیری در نهج البلاغه

مطالب کتاب سیری در نهج البلاغه ، به تصریح استاد در مقدمه اثر، مجموع مقالات متسلسلی است که در سال های 51-52 در مجله  « مکتب اسلام » ، منتشر شده است ، به اضافه متن پنج جلسه سخنرانی استاد مطهری با همین عنوان در حسینیه ارشاد . تاریخ نگارش مقدمه کتاب به قلم استاد مطهری 25 دی ماه 1353 مطابق با 3 محرم الحرام 1395 قمری است .

ادامه مطلب
26,000 تومان
ناموجود
پس از موجود شدن محصول خبرم کن
دوست داشتن0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
محصولات مرتبط
توضیحات
مطالب کتاب سیری در نهج البلاغه ، به تصریح استاد در مقدمه اثر، مجموع مقالات متسلسلی است که در سال های 51-52 در مجله  « مکتب اسلام » ، منتشر شده است ، به اضافه متن پنج جلسه سخنرانی استاد مطهری با همین عنوان در حسینیه ارشاد . تاریخ نگارش مقدمه کتاب به قلم استاد مطهری 25 دی ماه 1353 مطابق با 3 محرم الحرام 1395 قمری است .
استاد با توجه به گستردگی مضامین موجود در نهج البلاغه ، آگاهانه تعبیر  « سیری در نهج البلاغه » را برگزیده است ؛ چرا که کار خود را در حد یک  « سیر » و  « گردش »  در نهج البلاغه می دانسته است . استاد برنامه ای برای جستجو و سیر در نهج البلاغه تنظیم نموده بود که البته فرصت تحقق آن را نیافت . او در پایان بخش اول کتاب با عنوان  « نگاهی کلی به مباحث و مسائل نهج البلاغه » مهم ترین موضوعات شایسته بررسی در نهج البلاغه را به ترتیب زیر بیان نمود :
 
الهیات و ماوراءالطبیعه ، سلوک و عبادت ، حکومت و عدالت ، اهل البیت و خلافت ، موعظه و حکمت ، دنیا و دنیاپرستی ، حماسه و شجاعت ، ملاحم و مغیبات ، دعا و مناجات ، شکایت و انتقاد از مردم زمان ، اصول اجتماعی ، اسلام و قرآن ، اخلاق و تهذیب نفس ، شخصیت ها .
 
کتاب ، علاوه بر مقدمه ، دارای هفت بخش است . استاد در مقدمه ، نحوه آشنایی خود با نهج البلاغه را روایت می کند . او از بیگانگی خود و دیگر طلاب با دنیای نهج البلاغه سخن می گوید . او از این غفلت به عنوان یک آسیب یاد می کند : 
 
 « نهج البلاغه در دیار خودش ، در میان شیعیان على ، در حوزه‏هاى علمیه شیعه  « غریب » و  « تنها » است همچنانکه خود على غریب و تنهاست . بدیهى است که اگر محتویات کتابى و یا اندیشه‏ها و احساسات و عواطف شخصى با دنیاى روحى مردمى سازگار نباشد ، این کتاب و یا آن شخص عملاً تنها و بیگانه مى‏ ماند هرچند نامشان با هزاران تجلیل و تعظیم برده شود .
 
ما طلاب باید اعتراف کنیم که با نهج البلاغه بیگانه ‏ایم؛ دنیاى روحى‏اى که براى خود ساخته ‏ایم دنیاى دیگرى است غیر از دنیاى نهج البلاغه . » 
 
او در مقدمه از شخصیتی یاد می کند که نخستین بار اسباب آشنایی او با نهج البلاغه را فراهم نموده است:  «ادیب محقق، حکیم متألّه، فقیه بزرگوار، طبیب عالیقدر، عالم ربانى ، مرحوم آقاى حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى ( قدّس اللَّه سرّه ) »
 
توصیف استاد مطهری از میرزا علی آقا شیرازی ، از ارادت عمیق استاد به این شخصیت معنوی حکایت دارد که به تعبیر استاد : 
 
 « او با نهج البلاغه مى‏ زیست ، با نهج البلاغه تنفس مى ‏کرد . روحش با این کتاب همدم بود ، نبضش با این کتاب مى ‏زد و قلبش با این کتاب مى ‏تپید . جمله‏ هاى این کتاب ورد زبانش بود و به آنها استشهاد مى‏ نمود . غالباً جریان کلمات نهج البلاغه بر زبانش با جریان سرشک از چشمانش بر محاسن سپیدش همراه بود . » 
 
با این حال تصور استاد مطهری از نهج البلاغه ، محدود به تصویر میرزا علی آقا شیرازی از نهج البلاغه و نوع ارتباط او با نهج البلاغه نیست. استاد در مقدمه می نویسد:
 
 «با همه اینها من ادعا نمى ‏کنم که او در همه دنیاهاى نهج البلاغه وارد بود و همه سرزمین هاى نهج البلاغه را فتح کرده بود. او متخصص برخى از دنیاهاى نهج البلاغه بود و در آنچه متخصص بود خود بدان  «متحقّق » بود، یعنى آن قسمت از نهج البلاغه در او عینیت خارجى یافته بود. نهج البلاغه چندین دنیا دارد: دنیاى زهد و تقوا، دنیاى عبادت و عرفان، دنیاى حکمت و فلسفه، دنیاى پند و موعظه، دنیاى ملاحم و مغیبات، دنیاى سیاست و مسؤولیت هاى اجتماعى، دنیاى‏ حماسه و شجاعت... این همه از یک فرد دور از انتظار است. او توانسته بود بخشى از این اقیانوس عظیم را بپیماید و بر قسمت هایى از آن احاطه یابد. » 
 
ادامه مطلب
جزئیات محصول

مشخصات

موضوع
تفسیر نهج البلاغه
مولف
شهید مرتضی مطهری
انتشارات
صدرا
تعداد صفحات
318
شابک
9789645600202
وزن
370
جلد
شومیز
شماره کتاب شناسی ملی
7811655
قطع
رقعی
نظرات
بدون نظر

تنظیمات

اشتراک گذاری

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم