0 رای   - 

هیاهو

کتاب هیاهو ( عزای حسینی در نگاه امام خمینی قدس سره ) به نویسندگی سید مهدی سرخان است . سه دسته از آثار امام رحمة الله علیه در نگارش این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است : بیانات و سخنرانی ها ، پیام های مکتوب و کتب . 
موجود
450,000 ریال

کتاب هیاهو در جهت تبیین اندیشه امام خمینی ( ره ) در موضوع مجالس عزاداری و هیئات در شش فصل نظام یافته است .

فصل اول : تبیین اهمیت موضوع مجالس عزاداری به عنوان جزئی از نظام اسلامی که جایگاه ، اهمیت ، نقش و کارکرد آن به خوبی فهم نشده و همواره گرفتار نگاه های جانبدارانه بوده است ، امام با وجود بی مهری های بسیار جای خود را در وصیت نامه امام خمینی ( ره ) باز کرده و بر آن تاکید می شود .

فصل دوم : فلسفه قیام سیدالشهدا ( ع ) در اندیشه امام ( ره ) ، حفظ اسلام بوده است . اسلام وارونه جلوه داده می شد اگر او قیام نمی کرد و دیگر نام و نشانی از آنچه پیامبر گرامی اسلام ( ص ) برای آن مبعوث شده بود باقی نمی ماند . بنابراین برخاستند و تا شهادت خویش و اسارت خاندان خود پیش رفتند . وظیفه اصلی و اساسی هیئات و مجالس عزاداری نیز امتداد همین حفظ فکری در میان مردم است . مجالس عزاداری و هیئات ، اجتماعی انسانی هستند در کنار سایر اجتماعات مثل حج ، نماز جمعه ، نماز عیدین و ... لکن ویژگی های منحصر به فردی با سایر اجتماعات است .

فصل سوم : مجالس عزاداری ، کارخانه انسان سازی هستند . هر انسان در هیئت با سیدالشهدا ( ع ) ارتباط برقرار می کند و در سایه تعالیم ایشان ، شخصیت خویش را رشد می دهد ؛ تا جایی که نمونه برجسته تربیت یافتگان مجالس عزاداری شهدا خواهند بود . شهید نمونه تمام عیاری از انسان سازی حسینی است .

فصل چهارم : مجالس عزاداری نقش مهمی در جامعه سازی بر عهده دارند . هیئت اجتماع دینی است . جمعی از انسان ها گرد هم می آیند ، یک اراده جمعی تحقق می یابد ، حرکتی جمعی بر اساس آن رخ می دهد . هیئات مانند هسته های کوچک مقاومت هستند که در کوچه ها و محلات جامعه پراکنده اند . هوشیاری نسبت به برنامه های دشمن و نوع موضع گیری در برابر آن ها ، که در مجالس عزاداری و با درس آموزی از جریان عاشورا اتفاق می افتد ، یک بسیج عمومی و هماهنگی ملی ایجاد می کند و جامعه را به میدان مبارزه می کشاند .

فصل پنجم : انقلاب اسلامی یک نمونه موفق از انسان سازی و جامعه سازی حسینی و هماهنگی ملی بر اساس جریان عاشورا و نهضت سیدالشهدا ( ع ) است .

فصل ششم : امام خمینی ( ره ) در مقام مرجع تقلیدی که ولی فقیه جامعه نیز هستند به سوالات گوناگون مردم در حوزه مجالس عزاداری پاسخ هایی داده اند .

سایر مشخصات محصول

شابک : 978-600-03-3455-0
مولف : سید مهدی سرخان
انتشارات : سوره مهر
تعداد صفحات : 288
موضوع : عزای حسینی در نگاه امام خمینی ره
جلد : شومیز
شماره کتاب شناسی ملی : 6084703
قطع : رقعی
هیچ نظری ارسال نشده

برچسب ها